ALF80C682EF100
DigiKey Part Number
399-ALF80C682EF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80C682EF100
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V PRESS
Detailed Description
6800 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 51.7mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALF80C682EF100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
7.56 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.25 A @ 10 kHz
Impedance
44 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
51.7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C