ALF80C123DF063
DigiKey Part Number
399-ALF80C123DF063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80C123DF063
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V PRESS
Detailed Description
12000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 33.9mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALF80C123DF063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
7.99 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.62 A @ 10 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C