ALF70C822DC063
DigiKey Part Number
399-ALF70C822DC063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C822DC063
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V PRESS
Detailed Description
8200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 52.58mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF70C822DC063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 10 kHz
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
52.58mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C