ALF70C511DD400
DigiKey Part Number
399-ALF70C511DD400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C511DD400
Description
CAP ALUM 510UF 20% 400V PRESS
Detailed Description
510 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 272.3mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF70C511DD400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.46 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.74 A @ 10 kHz
Impedance
145 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
272.3mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C