ALF70C102DD250
DigiKey Part Number
399-ALF70C102DD250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C102DD250
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 187.7mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF70C102DD250 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.09 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.12 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
111 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
187.7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C