ALF20G302KP400
DigiKey Part Number
399-16378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20G302KP400
Description
CAP ALUM 3000UF 20% 400V PRESS
Detailed Description
3000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 61mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF20G302KP400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.03 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.39 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C