ALF20G223EH063
DigiKey Part Number
399-16377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20G223EH063
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 63V PRESS
Detailed Description
22000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 26mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF20G223EH063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
9.84 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.34 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C