ALC70D103DD063 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 44mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC70D103DD063
DigiKey Part Number
ALC70D103DD063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70D103DD063
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
6.55 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.44 A @ 10 kHz
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
44mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C