ALC70A221DC550
DigiKey Part Number
399-19609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A221DC550
Description
CAP ALUM 220UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.958Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC70A221DC550 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.49 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.33 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.703 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.958Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C