ALC70A103CF063 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 151
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.782
Datasheet
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 39.81mOhm @ 100Hz 13000 Hrs @ 85°C
ALC70A103CF063
DigiKey Part Number
399-19604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A103CF063
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALC70A103CF063 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.85 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
9.4 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
39.81mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
13000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C