ALC10A681DH400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 154
Datasheet
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 232mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC10A681DH400
DigiKey Part Number
399-5663-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A681DH400
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A681DH400 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.73 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
142 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
232mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C