ALC10A561DL500
DigiKey Part Number
399-5943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A561DL500
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 250mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALC10A561DL500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.57 A @ 10 kHz
Impedance
182 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C