ALC10A471DL550
DigiKey Part Number
399-12016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A471DL550
Description
CAP ALUM 470UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 746mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A471DL550 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.87 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.43 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
650 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
746mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C