ALC10A331EE550
DigiKey Part Number
399-12017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A331EE550
Description
CAP ALUM 330UF 20% 550V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.056Ohm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALC10A331EE550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 10 kHz
Impedance
920 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.056Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C