ALC10A331CF450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 373mOhm @ 100Hz 13000 Hrs @ 85°C
ALC10A331CF450
DigiKey Part Number
399-7536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A331CF450
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A331CF450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.91 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.54 A @ 10 kHz
Impedance
253 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
373mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C