ALC10A271DF550
DigiKey Part Number
399-12014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A271DF550
Description
CAP ALUM 270UF 20% 550V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.29Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALC10A271DF550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.01 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.15 A @ 10 kHz
Impedance
1.126 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.29Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C