ALC10A102DF250
DigiKey Part Number
399-5660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A102DF250
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 163mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A102DF250 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.26 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.75 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
106 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
163mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C