ALA7DA391DC450
DigiKey Part Number
399-17940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA7DA391DC450
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 394mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALA7DA391DC450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.84 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
163 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
394mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C