A781MS567M1ELAV022
DigiKey Part Number
399-A781MS567M1ELAV022TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A781MS567M1ELAV022CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A781MS567M1ELAV022DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A781MS567M1ELAV022
Description
CAP ALUM HYB 560UF 20% 25V SMD
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
A781MS567M1ELAV022 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
2.98 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.45 A @ 100 kHz
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C