USL00-20L-A
DigiKey Part Number
6256-USL00-20L-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-USL00-20L-ACT-ND - Cut Tape (CT)
6256-USL00-20L-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USL00-20L-A
Description
MICRO COAX RECEP 20P RIGHT ANGLE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Latch Lock
Manufacturer
KEL USA
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold-Nickel
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Part Status
Active
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
0.25A per Contact
Pitch
0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
IDC
Housing Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)