KF1001-08P-R0-GL-DFT-01B
KF1001-08P-R0-GL-DFT-01B
KF1001-08P-R0-GL-DFT-01B
DigiKey Part Number
5912-KF1001-08P-R0-GL-DFT-01B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF1001-08P-R0-GL-DFT-01B
Description
DIP SW, THT, 8POS, EXTRNDED
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 8 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
KaiFeng Electronics
Height Above Board
0.258" (6.55mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
8
Washable
No
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Thermoplastic
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
0.800" (20.32mm)