LRC0402CS5N6GV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0402CS5N6GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-LRC0402CS5N6GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-LRC0402CS5N6GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0402CS5N6GV001T
Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 270mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRC0402CS5N6GV001T Models
Category
DC Resistance (DCR)
270mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
5.4GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)