TX25-50P-LT-H1E
DigiKey Part Number
670-2054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-50P-LT-H1E
Description
CONN PLUG 50POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole, Right Angle Gold
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Features
Board Lock
Height Above Board
0.354" (9.00mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)