TX25-50P-12ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-50P-12ST-N1E
Description
CONN PLUG 50POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX25-50P-12ST-N1E Models
Mounting Type
Through Hole
Active
Mated Stacking Heights
18mm, 22mm, 24mm
Height Above Board
0.598" (15.20mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)