TX25-50P-12ST-H1E
DigiKey Part Number
670-1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX25-50P-12ST-H1E
Description
CONN PLUG 50POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX25-50P-12ST-H1E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
18mm, 22mm, 24mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.598" (15.20mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)