SRCN1A25-16P
DigiKey Part Number
670-1122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRCN1A25-16P
Description
CONN RCPT MALE 16P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
16
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Shell Size - Insert
25-16
Cable Opening
0.669" (17.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C