IL-12P-S3FP2-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for IL-12P-S3FP2-1 is not available
IL-12P-S3FP2-1
DigiKey Part Number
IL-12P-S3FP2-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-12P-S3FP2-1
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.098" (2.50mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Friction Lock
Series
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.256" (6.50mm)