FI-WE31P-HFE
DigiKey Part Number
670-1725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-WE31P-HFE
Description
CONN HEADER SMD R/A 31POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 31 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-WE31P-HFE Models
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Series
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Packaging
Strip
Features
Shielded, Solder Retention
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
200V