FI-W31P-HFE-E1500
DigiKey Part Number
670-FI-W31P-HFE-E1500TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-FI-W31P-HFE-E1500CT-ND - Cut Tape (CT)
670-FI-W31P-HFE-E1500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-W31P-HFE-E1500
Description
CONN HEADER SMD R/A 31POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 31 position 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Series
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
200V