DC-37S-ULR
DigiKey Part Number
670-DC-37S-ULR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC-37S-ULR
Description
D-SUB, CABLE SIDE, 37 POS, SOCKE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Wire Gauge
20 AWG
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C