VVZ175-12IO7
DigiKey Part Number
VVZ175-12IO7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VVZ175-12IO7
Description
SCR MODULE 1.2KV 89A PWS-E2
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.2 kV 89 A Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount PWS-E2
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Manufacturer
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Packaging
Box
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1500A, 1600A
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Structure
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
3 SCRs, 3 Diodes
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
PWS-E2
Current - On State (It (AV)) (Max)
167 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
89 A