IXXH110N65C4
DigiKey Part Number
IXXH110N65C4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH110N65C4
Description
IGBT PT 650V 234A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 650 V 234 A 880 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
Category
Switching Energy
2.3mJ (on), 600µJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
180 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
35ns/143ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 55A, 2Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
234 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
600 A
Supplier Device Package
TO-247AD (IXXH)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 110A
Base Product Number
Power - Max
880 W