IXTP62N15P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 25
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1.166
N-Channel 150 V 62A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP62N15P
DigiKey Part Number
IXTP62N15P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP62N15P
Description
MOSFET N-CH 150V 62A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2250 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
350W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 31A, 10V