IXTP42N15T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 25
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1.166
N-Channel 150 V 42A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP42N15T
DigiKey Part Number
IXTP42N15T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP42N15T
Description
MOSFET N-CH 150V 42A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1880 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 500mA, 10V