IXTK170P10P
DigiKey Part Number
238-IXTK170P10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTK170P10P
Description
MOSFET P-CH 100V 170A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 170A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
890W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-264 (IXTK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 500mA, 10V