IXTH32N65X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 203
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
In Stock: 120
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 17.381
Infineon Technologies
In Stock: 310
Infineon Technologies
Rohm Semiconductor
In Stock: 413
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
In Stock: 458
STMicroelectronics
In Stock: 382
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 650 V 32A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH32N65X
DigiKey Part Number
IXTH32N65X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH32N65X
Description
MOSFET N-CH 650V 32A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2205 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
135mOhm @ 16A, 10V