IXTH2R4N120P is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
N-Channel 1200 V 2.4A (Tc) 125W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH2R4N120P
DigiKey Part Number
IXTH2R4N120P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH2R4N120P
Description
MOSFET N-CH 1200V 2.4A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1207 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5Ohm @ 500mA, 10V