IXTH12N70X2
DigiKey Part Number
238-IXTH12N70X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH12N70X2
Description
MOSFET N-CH 700V 12A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 12A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
960 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 6A, 10V