IXTA10P50P-TRL
DigiKey Part Number
238-IXTA10P50P-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-IXTA10P50P-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
238-IXTA10P50P-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA10P50P-TRL
Description
MOSFET P-CH 500V 10A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 500 V 10A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2840 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 5A, 10V