IXFP230N075T2
DigiKey Part Number
IXFP230N075T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP230N075T2
Description
MOSFET N-CH 75V 230A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 230A (Tc) 480W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
178 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 50A, 10V