IXFK24N80P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 42
Datasheet
N-Channel 800 V 24A (Tc) 650W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
IXFK24N80P
DigiKey Part Number
IXFK24N80P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK24N80P
Description
MOSFET N-CH 800V 24A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
105 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
650W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 12A, 10V