IXFH18N60P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 74
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Vishay Siliconix
In Stock: 203
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 481
In Stock: 556
In Stock: 381
N-Channel 600 V 18A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH18N60P
DigiKey Part Number
IXFH18N60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH18N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 500mA, 10V