IXFH14N85X is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 447
Datasheet
N-Channel 850 V 14A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXFH14N85X
DigiKey Part Number
IXFH14N85X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH14N85X
Description
MOSFET N-CH 850V 14A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1043 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
850 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 500mA, 10V