IXBA14N300HV
DigiKey Part Number
IXBA14N300HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXBA14N300HV
Description
IGBT NPT 3000V 38A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 3000 V 38 A 200 W Surface Mount TO-263
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
62 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
40ns/166ns
Packaging
Tube
Test Condition
960V, 14A, 20Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
1.4 µs
IGBT Type
NPT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3000 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
38 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Supplier Device Package
TO-263
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 14A
Base Product Number
Power - Max
200 W