DSEP40-03AS-TRL
DigiKey Part Number
DSEP40-03AS-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
DSEP40-03AS-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
DSEP40-03AS-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEP40-03AS-TRL
Description
DIODE STANDARD 300V 40A TO263AA
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 300 V 40A Surface Mount TO-263AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSEP40-03AS-TRL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 300 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 150V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.44 V @ 40 A