DPG15I200PA
DigiKey Part Number
DPG15I200PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG15I200PA
Description
DIODE STANDARD 200V 15A TO220AC
Detailed Description
Diode 200 V 15A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 15 A