DHG60I600HA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 3.761
Datasheet
Upgrade
SMC Diode Solutions
In Stock: 2.427
Datasheet
Similar
onsemi
Similar
onsemi
In Stock: 924
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247
DHG60I600HA
DigiKey Part Number
DHG60I600HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHG60I600HA
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
TO-247
Technology
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
60A