DHG30I600PA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 1.880
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3.747
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 379
In Stock: 666
Diode 600 V 30A Through Hole TO-220AC
DHG30I600PA
DigiKey Part Number
DHG30I600PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHG30I600PA
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.37 V @ 30 A