DHG30I600HA
DigiKey Part Number
DHG30I600HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHG30I600HA
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole TO-247
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.36 V @ 30 A