DFE25I600HA
DFE25I600HA
DigiKey Part Number
238-DFE25I600HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE25I600HA
Description
DIODE ARRAY GP 600V 25A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 600 V 25A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
IXYS
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 25 A